Máky, vlčí máky

16.06.2015 13:19

V poslední době se připadám trochu posedlá. Chodím se koukat na pole, jak je plné vlčích máků a chrp, do toho nakvetl rmen, když už tady nemáme kopretiny. Jejich krása i prostota mě až bere za srdce.

Jako malá jsme na chalupě trhala vlčí máky do kytice se zvonečky a bylo mi líto, že brzy opadaly. Zkoumala jsem poupátka, kde ve velkých poupatech byla zmačkaná maková sukýnka červená a v menších byla růžová, v nejmenších dokonce bílá!

A tady na vsi se mi vlčích máků dostalo v hojné míře. Dokonce chrpy, které jsem dosud neznala v té polní podobě, jen ty zahradní. A tak mě to popadlo, že jsem začala toužit.

Chci šaty s vlčími máky. Zatím jsem je v mé velikosti neobjevila a podle všeho je nemožné koupit látku s vlčími máky- kdekoli ji na netu najdu, je na ní nápis vyprodáno. Že by milovnic vlčích máků bylo víc? Růží jsou metráky, ale růže je proti polním kytkám taková jakási zkrocená, trny-netrny.

Chci ubrus s polními kytkami a klasy. Tak nějak jsem měla pocit, že za mého dětství se objevovaly v časopisu Dorka poměrně často. Časopisu nemaje chtěla jsem si koupit předtištěnou předlohu a najela na stránku výrobce předtisků. Sliboval přes 400 vzorů. To by v tom byl čert, abych nenarazila na vlčí máky s obilím!

Byl v tom. Tedy ten čert. Máky ne. Poctivě jsem prošla všechny vzory. Přestože bylo vedro, připadala jsem si vánočně zasněžená i podupaná od sobů. Velikonoční beránci na mě významně bečeli a kraslice zářily, dokonce jsem narazila na vyšívanou zeleninu! Ale vlčí máky s obilím nikde.

Kde jsou? Zařadili jsme je mezi kýče typu trpaslík? Jenže zatímco trpaslíka na poli za naším nepotkám (já vím, neříkej hop), vlčí máky, chrpy, obilí a rmen tam vidím denně.

Já vím, je to nesplněná touha. Kdyby na věc došlo, trpaslíky na látce seženu. Ale ty máky a chrpy... ty ne.