Nestíhám!

20.02.2014 12:51

„Nestíhám, nestačím, nestihnu to, nesvačím...“ zpívá brouk Kvapník ve večerníčku o včelích medvídcích. Občas si tak připadám, zejména pokud jde o domácí práce.

Vůbec nechápu, proč je to tak. Vždyť mám doma spoustu pomocníků, kteří by mi měli práci usnadnit. Bez mé pomoci se stejně nakonec neobejdou. Proto mě dokáže nadzvednout věta: „Tys prala? Já jsem myslel(a), že máš automatickou pračku?“ Jenže prádlo se samo nevytřídí, nevytahá ven, nepověsí, nesundá ani neposkládá. O žehlení ani nemluvím.

Částečně mi problém onehdy objasnila moje skoro devadesátiletá babička: „Ano, prali jsme doma v neckách. Ale košilku jsem si mohla vyměnit až v sobotu. Chlapi nosili košili třeba celý týden. Dneska se kvůli sebemenší skvrnce musí vyprat.“

Takže ano, je to i v tomhle. Čím víc nám přístroje pomáhají, tím vyšší jsou požadavky. Nejen v práci, jak se často říká, ale všude. Všechno se snažíme mít dokonalé. Samozřejmě nás v tom utvrzují i všudypřítomná média a reklamy v nich o dokonalé čistotě a hygieně. Vzbuzují tak v lidech dojem, že pokud to tak u nich není, je neschopný(á) šmudla.

Myčka je podobný vynález. Taky se sama nenaskládá ani nevyskládá. Zřejmě kolem sebe musí šířit škodlivou auru, protože většina dětí (mých i našich známých) se k ní odmítá přiblížit.

Letos na podzim se mi trošku zadřel motorek, který mě poháněl na cestě k dokonalosti. Zjistila jsem, že opravdu musím zvolnit, protože všechno stihnout nemůžu. Zastavila jsem se a snažila se získat obvyklý nadhled. Dokonce jsem si přečetla nějaké články o lidech, kteří se nechtějí nechat semlít tempem, v němž žijeme, ani nepoužívají spoustu pro mě samozřejmých elektrických přístrojů. A zjistila jsem, že až tak úplně se od toho odpoutat nedokážu. Jen jsem kapičku přibrzdila a hodila za hlavu činnosti, které s radostí udělám v jiných obdobích- například úklid ve skříni mě naplňuje nadšením na jaře, kdy provádím jakoby „čištění hnízda“.

Svých elektrických pomocníků se zbavit nehodlám. Přece jen mi dost usnadňují život. Ovšem smeták je stále ovládán ručně a zřejmě ještě nikdo nevynalezl přístroj, který by vyčistil zahradu od psích hromádek :)

 

Matylda

 

Vyšlo na Našem Zvířetníku v prosinci 2012