O chovu puberťáků

20.02.2014 12:59

O chovu puberťáků panuje mnoho různorodých názorů, z nichž některé bych ráda uvedla na pravou míru.

1.      Růst vyčerpává, a proto je pubertální mládež neustále unavená.

Jak na co. Pokud puberťáka požádáte o jakoukoli pomoc v domácnosti, podléhá akutní únavě, kterou nelze zvládnout běžnými prostředky (podle puberťáků je jediným legálním prostředkem čokoláda). Výjimkou může být pomoc při oblíbené činnosti- např. vaření- kterému se ovšem dívky zpravidla zuřivě vyhýbají.

2.      Pubertální mládež hodně spí.

To je pravda, ovšem tuto činnost se snaží provozovat mimo dobu, která je za standardní považována většinou lidstva a zejména pracujícími rodiči.

3.      Puberťákova existence je bez počítače nejistá.

Stoprocentně pravda. Ovšem pokud mládežníka odvezete mimo internet, nějakou dobu bez něj dokáže přežít.

4.      Krmit puberťáka je náročné.

Není, pokud máte dostatek čokolády, oplatek, Nutely, čokoládových lupínků, jogurtů, šunky a rohlíků. Oblíbená strava jednotlivých mláďat se může lehce lišit, ale v podstatě by to mělo být něco, co lze konzumovat u počítače a zbytky se nahážou do koše, odpadá tedy cesta se špinavým nádobím do kuchyně. Vždycky, když mi dojdou lžičky na kafe a nejsou v šuplíku ani v myčce, vím, kam jít hledat.

5.      Psací stůl v pokoji puberťáka slouží ke studiu.

To rozhodně ne! Slouží k odkládání nádobí, šminek, bižuterie, papírů, rozdrbaných učebnic (pokud nejsou na zemi nebo na peřině), součástí počítačů, rozdrbaných uhlů a temper. Studium probíhá na posteli nebo na zemi. V podstatě mi vadí jen rýsování na zemi, ale pokud probíhá podle pravítka a ne podle hrany občanského průkazu, dokážu skousnout i to.

6.      Oblékání pubertální mládeže je vzpourou proti konformitě.

Hm, už jste někdy viděli uniformnější dav, než je třída pubertální mládeže cestou na školní akci, kde každý má džíny a černé tričko, v zimní variantě černou bundu? Určitou vzpourou mohou být obarvené vlasy a u děvčat v létě co nejvíc seksí outfit. Seksí outfit se skládá z poměrně malého množství textilií viditelně vrstvených na sobě- typická je vyčuhující podprsenka.

7.      Do pokoje pubertální mládeže je lépe nevstupovat!

Ano a stokrát ano! Pokusy jakkoli přimět mládež k úklidu vlastního doupátka jsou většinou neúčinné (však je to můj pokoj, ne?) Je stěží uvěřitelné, že jeden mladý tvor má tolik majetku, kolik se ho na viditelných plochách povaluje. A pokud nemůžete doma něco najít, nahlédněte do doupěte- s velkou kapkou štěstí tam tu věc najdete, i když se tam určitě nachází (jde např. o fén, pinzetu, nůžky na nehty, kartáč na vlasy nebo poslední nevyschlou řasenku).

Pokud srovnáte chov psů a puberťáků, je ten psí výrazně jednodušší. Pes si možná odnese vaše boty do pelechu, ale neodejde v nich do školy. Pokud ukradne kus jídla, hned ho sežere a neodloží ho někam do doby, kdy z něj vznikne něco, co by ani Eskymák nepovažoval za nouzový příděl. Pes je rád, že vás vidí, zatímco puberťák je rád, že vás vidí jen tehdy, když mu dojde jídlo nebo finance. Pes nehraje po nocích WoWko nebo LoLko a nehuláká u toho do mikrofonu na podobně postižené souputníky.

      Přesto máme své puberťáky rádi a doufáme, že z toho jednou vyrostou :)

 

Matylda

 

Vyšlo na Našem Zvířetníku v červenci 2013