Pár postřehů ze Šumavy

18.02.2014 17:00

Již čtvrtý rok jsme byli na dovolené na Šumavě. Nechodíme jen do přírody (i když je překrásná), navštěvujeme i různá zajímavá místa. Tak něco o letošku.

Navštívili jsme snad nejfotogeničtější slať- Chalupskou. I když jsem fotek udělala hodně, všechny byly „koukatelné“. Jediné, co se mi vyfotit nepodařilo, byly krásné vážky, které tančily nad vodou a při každém pohybu měnily barvu.

Jeden den ráno nebylo na Černém jezeře hezky, což není výjimka, protože na jezeře je vždycky o 3 až 5° C méně než v Železné Rudě. Rozhodli jsme se vyjet na výlet na Švihov a do Chudenic.

Vodní hrad Švihov nás překvapil svou zachovalostí. Naopak můj jedenáctiletý syn překvapil slečnu průvodkyni, když po vstupu do zbrojnice nadšeně zvolal: Jé, tady je tolik zbraní s kolečkovými zámky a tady dole je křesadlovka! Slečna málem omdlela a přišla se opatrně zeptat, jak to, že to dítě toho tolik ví. Vysvětlili jsme, že tatínek je šermíř a dotyčné věci jsou pro nás velmi zajímavé. Při výkladu se po nás celou dobu dívala a silně znejistěla, když jsem při výkladu o dvacetikilovém obouručním meči pro jezdectvo nesouhlasně vrtěla hlavou (obouruční meč míval asi 4 kg, ty dvacetikilové jsou napodobeniny z 19. století, i když řeči o síle našich předků jsou ve výkladu oblíbeným námětem. Navíc to byla zbraň pěchoty, na obouručák potřebujete logicky dvě ruce a na ovládání koně byste potřebovali další).

Jelikož jsme na hrad přijeli 8.8.2008, což bylo velmi oblíbené datum pro sňatky,jen za dobu naší přítomnosti jsme potkali dvě svatby, a tak jsme to měli i s princeznami.

Na Švihově jsme náhodou potkali i strašidla Vítězslavy Klimtové, autorky třídílného Lexikonu ohrožených druhů strašidel. Podle obrázků byly vyrobeny postavičky pro výstavu. Skoro to vypadalo, že letos strašidla nebudou, stálá výstava je v Hojsově Stráži a tu už jsme dvakrát viděli. Takhle jsme ani letos nebyli o strašidla ochuzeni. Ne výstavě nechybělo ani strašidlo usazené v naší domácnosti- Zašupšák, neboli Schovávač či Uklízeč, který schválně schovává klíče, peněženky a jiné věci, které právě hledáte, abyste je po dlouhém pátrání našli na místě, kam jste se už dvacetkrát podívali. Jeho fotku jsem sem nedala schválně, aby se k vám náhodou nenastěhoval. Raději vám ukážu Mechuru houbového, který žije poblíž jedlých hub a živí se jimi, takže okousané nemusí být jen od slimáka...

Po Švihově jsme jeli do Chudenic. Můj táta je fanda na rozhledny, a tak rozhledna Bolfánek, což je dostavěná věž jinak zbořeného kostela, nemohla chybět. Kostel nechal zrušit Josef II. v rámci svých reforem a z rozhledny je nyní krásný výhled do kraje.

Nedaleko Bolfánku jsme navštívili Americkou zahradu. Je to v lese ohrazená jakoby botanická zahrada, založená hrabětem Černínem v roce 1842. Nechal sem dovézt rostliny z Ameriky, dominantou parku je douglaska tisolistá zasazená r.1843. Všechny rostliny jsou označené jménem a je to moc pěkná procházka.

Mě zaujala Kvapilova jezírka- tady našel slavný libretista inspiraci pro Rusalku. Vůbec se mu nedivím, kdyby tam bylo méně návštěvníků, nejspíš bychom ji tam zahlédli taky.

Kvapilova jezírka, Bolfánek a Americká zahrada se nacházejí nedaleko sebe, takže můžete u Chudenic strávit příjemné odpoledne.

 

Matylda

 

Vyšlo na Zvířetníku - Neviditelný Pes v srpnu 2008