Postižení

20.02.2014 12:52

Ne, neděste se, nejsem postižená (zatím) tělesně ani duševně, i když děti i psi na obojím intenzivně pracují. Psice mě dokážou v nestřeženém okamžiku při odemykání dveří omotat vodítkem, takže silně klopýtavě vpadnu do předsíně, kde se přerazím o školní batoh. O duševní zdraví se mě strakatice onehdy pokusily připravit ve vinohradu, kde zvedly bažantího kohouta a já jsem ječela jako Viktorka, aby se vrátily (no dobře, vrátily se rychle, ale člena místního mysliveckého spolku pod vinohradem na polní cestě jsem viděla taky) a děti na tom pracují při vykonávání jakékoli domácí činnosti.

Ovšem postižení, o kterém mluvím, je jiné. Je spojeno s koníčkem, kterému jsem se upsala před časem- patchworku, rovněž zvanému piškvork.

Když jsem začínala, s nadšením jsme si vybírala látky na první deku. Deka byla ušita a nadšení pro látky zůstalo. Dřív jsem nakupovala látky jen v obchodech, pak se objevily e-shopy. Neznám horšího svůdce, než je po večerech procházený e-shop, snad jen jediné- slevy na e-shopu :)

V domečku jsme získala malou šicí dílnu maskovanou jako pokoj pro hosty. Postel tam je a pokud z ní odhážu hromadu látek, dá se na ní i spát.

Jenže patchwork je pro někoho jen tvorbou z nových designových látek, zatímco pro jiné je to i o tvorbě ze zachovalých starších materiálů. Člověk tak prolézá second handy a loudí ze členů rodiny kusy zachovalého povlečení- s tím nejlepším vzorem, samozřejmě. Police zvané „sysliště“ pak přetékají nejen látkami novými, ale staršími, které tak mají šanci na další život.

Nicméně mě potěšilo, že v téhle posedlosti nejsem sama. Setrvalým hladem po nových a dalších látkách trpí většina piškvorkářek, co znám. Nová sofistikovaná patka do šicího stroje v nich vzbuzuje horečnatou touhu, nemluvě o novém pravítku nebo šabloně na řezání látek do vzorů. Nové barvy quiltovací nitě dokáží probudit dlouhé úvahy, jestli by je dotyčná postižená náhodou nepotřebovala? A co teprve když mají i melírované!

Pod rukama jim pak vznikají nádherné věci, které jsou už spíše užitým uměním než předměty denní potřeby, jaké šiju já. Ale postižené jsme všechny stejně.

A jaké je vaše postižení? 

 

Matylda

 

 

Vyšlo na Našem Zvířetníku v lednu 2013