Puzzle

20.02.2014 12:46

Taky skládáte? Puzzle, česky zvané pucle nebo puclíky? Vlastně mě provází životem už dlouho.

První puzzle jsem dostala asi jako desetiletá. Rodiče tehdy koupili v trafice puzzle na kartonu s rámečkem velikosti A4. V naší kotlince to byla novinka, vůbec jsme to neznali! Pak mi podobné koupil dědeček a skládání mi ztížil- sesypal dílky, abych neviděla, co na obrázku je, a nechal mě skládat naslepo. Byla to kresba starého auta-veterána.

Po čase se i k nám probojovaly puzzle různých velikostí v krabicích s nádhernými obrázky nebo fotografiemi. Několik pokusů mě přesvědčilo, že hnědý kůň na zelené louce s modrou oblohou se skládá špatně, zato rozkvetlá různobarevná kytice nebo park plný květin jsou to pravé ořechové.

Hodně jsem skládala na mateřské dovolené. Batole a mimino mě vyčerpávaly fyzicky i psychicky a skládání barevných kousíčků po večerech se ukázalo jako vynikající relax i trénink trpělivosti.

Jen slepit složené puzzle jsem nedokázala. Po týdnu bojů s barevnými kousky jsem se na složený obrázek zahleděla a sesypala ho zpátky do krabice- výsledek byl pěkný, ale mě bavil ten proces.

Pak do naší rodiny vstoupily puzzle pro děti- nejdřív se vkládaly celé obrázky, pak se přešlo na tradiční skládanky se stále se zvyšujícím počtem dílků a náročností.

Časem to děti přestalo bavit. Skončily u obrázků s 300 dílky a pak si našly jiné koníčky. Skládám jen já. Často obrázek ani nedoskládám, protože v domečku se stále konají přesuny věcí a velké plato s rozeskládaným obrázkem mi obvykle někdo shodí.

Ale vytrvale se ke skládání vracím. Už nemám čas se trápit nad 1500 dílky, obvykle vytáhnu oblíbené tři krabice s 500 kousky a pokud mám dojem, že budu mít čas, vylovím krabici s 1000 kousky z hromady v rohu skladiště, kam jsem je dala po přestěhování a ještě si stálé místo v domečku nenašly.

Skládá spousta lidí, skládá prý i anglická královna. Zkusíte to? 

 

Matylda

 

Vyšlo na Našem Zvířetníku v září 2012