Quilt farmářovy ženy

17.01.2015 16:56

Onehdy jsem při brouzdání na netu narazila na knížku, která mě zaujala natolik, že jsem si ji objednala jako dárek k narozeninám. Není jen o patchworku, ale má i „přidanou hodnotu“.

V USA v roce 1922 vyhlásil oblíbený časopis Farmářova žena anketu: „Kdybyste měla dceru na vdávání, chtěla byste, ve světle vlastních zkušeností, aby si vzala farmáře? Vezměte v úvahu stránku nejen finanční, ale i morální a fyzickou, proberte to s manželem i dětmi“. Anketa byla velmi úspěšná, sešlo se mnoho dopisů a 68 vítězných (vybraných porotou) je obsahem i této knížky.

Je potřeba si říct jednu věc- dvacátá léta byla doba revolučních změn. Byla to doba prohibice, přiřknutí volebního práva ženám, ale i doba, kdy se masově rozšířily automobily a domácí technika, pro nás již naprosto běžná- vysavače, roboty, sporáky, gramofony... Během dvacátých let se velmi rozšířila do domácností rádia a vznikl zvukový film.

Toto všechno se dostalo i na farmy. Přesto jsem se občas dočetla, že bylo potřeba zabojovat s všudypřítomným blátem, nedostatkem financí, nedostatkem pohodlí. Málokterý dopis se zmínil o prohibici a volebních právech, zato všechny s nadšením hovořily o nové technice.

Nicméně hlavní věc, kterou pisatelky vyzdvihovaly, byla možnost získat zdravé jídlo, dostatek prostoru pro rostoucí děti, které neomezují ulice a nápisy „nešlapejte na trávník“, možnost setkávat se se sousedy i v komunitě a být partnerkou svého muže, nejen manželkou, jak bývalo ve městech. Farmářky vydělávaly vlastní peníze prodejem kuřat, vajec a zeleniny, proto si nepřipadaly tak závislé na vlastním manželovi. S rozšířením aut se jim stala dostupnou i kultura. Nicméně přiznávaly, že jejich dny jsou naplněny prací, která jim však připadala smysluplná.

Při čtení jsem se zamyslela- nechceme vlastně dneska totéž? Máme další technické vymoženosti, ale snažíme se vrátit k zdravým potravinám, snažíme se, aby naše děti mohly vyrůstat venku a nejen doma obklopeny nejmodernější technikou. Pokoušíme se vrátit k tradičnímu rodinnému životu, kdy volný čas trávíme společně.

Tehdejší farmářky šily a pletly- ano, i to je pro část dnešních lidí cesta, kterou se chtějí dát a dávají. Vytvářejí vlastní podobu domova, ne tu, kterou navrhl renomovaný architekt, ale takový domov, jaký se jim líbí, byť inspirovaný tím, co najdou na internetu -začlenění moderní techniky není primárně zdraví škodlivé :)

Dnešní lidé si pěstují vlastní zeleninu a ovoce, opět se vrací k tradičním způsobům zpracování. Před pár lety už ani na venkově nikdo zavařovat nechtěl a najednou opět všichni vyrábějí kompoty, marmelády, křížaly- já mám doma třeba excelentní kandovanou dýni :) Myslím, že sem lze zahrnout i současný trend pečení domácího chleba. Je prima, že tyhle věci dělat nemusíme, ale můžeme- a překvapivě nás často těší, když se dílo zadaří. A proč by se taky nezadařilo? Ženy si mezi sebou vyměňují recepty na nejúspěšnější výrobky a to by v tom byl čert, aby to nevyšlo :)

Quilt inspirovaný touhle knížkou si po večerech ušiju. Skládá se z 111 bloků (obrázků) a odhaduju, že mi to po chvílích zabere tak čtyři roky, ale to nevadí. I tohle patří do mé představy normálního života.