Refashioning

05.08.2014 19:15

Tak na tohle anglické slovo jsem onehdy narazila na internetu a protože se zdálo, že má něco společného s módou- fashion- zapátrala jsem dál.

Ukázalo se, že ho znám- jde vlastně o přešívání starých věcí na nové, kreativně a s vtipem. Prostě tak, aby to člověku udělalo radost, že z něčeho nepadnoucího vytvořil nové a lepší. Jelikož tento fenomén znám hlavně od amerických bloggerek, zaujalo mě, že buď si potřebné věci nakupují ve výprodejích- typu letní šaty za tři dolary- nebo využijí dobré kusy oděvů, které mají doma, a nebo k nim mají osobní vztah (třeba manželovy košile).

Důvody pro refashioning jsou různé- někdo by chtěl žít ekologicky a raději recykluje, než by koupil nové oblečení, kdy výroba zatěžuje životní prostředí zejména v rozvojových zemích, kde se levné oblečení šije. Někdo se rád učí nové věci a zdokonaluje se v šití. No a někdo prostě rád tvoří a zkouší, jestli to vyjde :)

Takže to není žádné přešívání z nouze, je to záležitost stejně kreativní, jakou se v současné době stávají ruční práce i u nás. Nejde o to, že bychom tohle nekoupily- někde určitě ano- ale když se to povede, má člověk radost z vlastní šikovnosti.

Myslím, že důležitou roli v tomto sehrává i internet. Tam se člověk může pochlubit stejně naladěné skupince lidí, kteří dílko ocení, vyvěsí fotky „před“ a „po“ a případně někoho inspiruje.

Nad tímhle článkem jsem přemýšlela, když jsem z nepadnoucích krátkých kalhot dělala padnoucí bermudy. Takže to je vlastně refashioning v praxi- jen tomu hanlivě říkáme opravy :)