Strašáci

23.03.2015 10:57

Jela jsem dneska nakoupit a spokojeně obhlížela kolem silnice, jak jaro nastupuje v plné parádě. Na polích popojížděly traktory, na políčkách bylo vidět lidi, jak plnými hrstmi sejí budoucí úrodu. Sluníčko svítilo, prostě idylka. A pak jsem je zahlédla. Co? Přece strašáky!

Moderní doba si žádá inovace. Takže ve vinohradech se nestaví strašáci a nestřílí se z brokovnice (i když podle čerstvých patron kolem vinohradů v době před vinobraním bych řekla, že ano), ale používají se zvuková děla. Ptala jsem se, jestli fungují. Prý jen chvilku, pak si ti černí špaččí mizerové zvyknou, i když se mění frekvence.

Takže mě skoro nadchlo, když jsme strašáky na poli uviděla. Pravda, i oni prošli jistou modernizací. Letošní móda pro strašáky zahrnuje vyřazené svetry pestrých barev, vkusně doplněné hadrovým pytlíkem místo hlavy s namalovaným obličejem. Na klacku místo rukou je vidět inovace největší- stará cédéčka na špagátech, která se ve větru otáčí a blýskavými prasátky mají ptáky odhánět.

Nevím, jak je to s účinností strašáků. Každopádně na poli zřejmě osetém obilím zatím žádní nebyli. Ale možná si taky zvyknou. Až budou posedávat na vodorovných klaccích navlečených v pestrém svetru, bude to jasné :)